EMC Testi – EMC Test Laboratuvarı

EMC Test Laboratuvarımız ve uzman mühendislerimizle hizmetinizdeyiz. EMC Test talepleri veya bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

CE Belgesi için gerekli olan Elektromanyetik Uyumluluk (EMU ya da EMC) Testleri elektrikle çalışan her türlü ekipmana, makinaya veya cihaza uygulanmalıdır. İster 220V AC ile çalışsın ister DC ile (pil ya da adaptör ile) çalışsın bir elektrikli ürün çevresini elektromanyetik olarak etkileyebiliyorsa ya da çevresinden etkilenebiliyorsa bu ürüne EMC testleri uygulanmalıdır.

EMC Testlerini ilgilendiren çeşitli yönetmelikler bulunmaktadır: 2014/30/AB nolu EMC Yönetmeliği, 99/5/A nolu Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği, 2006/42/AT Makina Emniyeti Yönetmeliği, 93/42/AT nolu Tıbbi Cihaz Yönetmeliği. Bunlardan en çok bilineni ve birçok elektrikli ürünün kapsamında olduğu yönetmelik EMC Yönetmeliği’dir.

EMC Testleri ürün standardı belirlendikten sonra uygulanır, EMC testleri genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Radiated Emission
 • Conducted Emission
 • Electrostatic Discharge – ESD (EN 61000-4-2)
 • Radiated Immunity (EN 61000-4-3)
 • Electrical Fast Transient/Burst (EN 61000-4-4)
 • Surge (EN 61000-4-5)
 • Conducted Immunity (EN 61000-4-6)
 • Voltage dips, short interruptions and voltage variations (EN 61000-4-11)
 • Harmonic Current Emissions (EN 61000-3-2)
 • Voltage Changes, Voltage Fluctuations and Flicker (EN 61000-3-3)

Ege Test Center, üreticilerimiz için EMC testlerini üretici tesislerinde de yapılabilmektedir. Ege Test Center olarak EMC Direktifi, Makine Direktifi veya diğer direktiflerin kapsamındaki ürünlerinizin EMC testi ve raporlamasını gerçekleştiriyoruz.

Aşağıda makinalar, ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar ve bilgi teknolojisi cihazları için uygulanması gereken ürüne özel EMC standartları listelenmiştir. CE belgesi ve uluslararası onay çalışmalarında ürününüze uygun olanlar seçilip gerekli EMC testleri uygulanarak standardın belirttiği şekilde raporlanmaktadır.

EMC TEST STANDARTLARI

 • EN 61000-6-1 Elektromanyetik uyumluluk (emu);Bölüm 6-1:Genel standardlar-Yerleşim birimleri, ticari ve hafif sanayi ortamları için bağışıklık standardı
 • EN 61000-6-3 Elektromanyetik uyumluluk (emu)-Bölüm 6-3:Genel standardlar-Yerleşim birimleri, ticari ve hafif sanayi ortamları için emisyon standardı
 • EN 61000-6-2 Elektromanyetik uyumluluk (emu) – Bölüm 6-2: Genel standardlar – Endüstriyel çevreler için bağışıklık
 • EN 61000-6-4 Elektromanyetik uyumluluk (emu)-Bölüm 6-4: Genel standardlarEndüstriyel ortamlar için yayınım standardı
 • EN 55014-1: Elektromanyetik uyumluluk-Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli aletler ve benzeri cihazlar için özellikler- Bölüm 1: Yayılım
 • EN 55014-2: Elektromanyetik uyumluluk-Ev ve benzeri yerlerde kullanılan cihazlar, aletler ve benzeri cihazlar için bağışıklık kuralları- Ürün aile standardı
 • EN 55022: Bilgi teknolojisi cihazları – Radyo bozulma karakteristikleri – Sınır değerleri ve ölçme metotları
 • EN 55024: Bilgi teknolojisi cihazları – Bağışıklık karakteristikleri – ölçme metotları ve sınırları

LVD Testi için bakınız.

 EMC Testi Neden Önemlidir?

Her elektronik cihaz, elektromanyetik alanlara karşı savunmasız olma ve yayma potansiyeline sahiptir. Küresel nüfusun yaşamındaki aşırı sayıda artan  elektronik cihazlar, elektromanyetik bir karmaşaya birbirlerini engelleme ihtimaline sebep olur. Bu sebepten ötürü Elektromanyetik Uyumluluk hayati bir önem taşır.

EMC hayatımızın vazgeçilmez parçası olan yaygın ürünlerin yanı sıra  bunlar : Bilgisayarlar, televizyon birimleri, çamaşır makineleri ve diğerleri gibi. Aynı zamanda, EMC etkilerine karşı belirli bir hassasiyete sahip, yüksek teknoloji ürünü ve duyarlı ürünlere önemli bir şekilde dahil edilmiştir. Bunlar:

 • Uçak;
 • Gemiler;
 • Büyük sanayi tesisatları;
 • Araçlar

1967 yılında Amerikan Donanmasında yaşanan kazada 137 kişinin  ölmesi ile bu üzücü kaza EMC ,EMI problemine o tarihten itibaren önem verilmesi gerektiğini göstermiştir.

EMC,EMI Testleri ile ürünlerin harmonize standartlara uygun şekilde uyumlu çalışıp çalışmadığı test edilerek , gerekli önlemler alınır.

Elektromanyetik Uyumluluk Testi Nedir?

Elektromanyetik Uyumluluk Testi’ sıklıkla ‘EMC testi’ olarak kısaltılır. EMC testi, farklı ekipmanların aynı elektromanyetik  ortamda uyumlu çalışmalarını sağlamak için yapılır. EMC uygunluk testi iki ana bölümden oluşur. Öncelikle ‘Emisyonlar’ ve ikincisi ‘Bağışıklık veya duyarlılık’. Örneğin Amerikada sadece emisyon zorunlu iken Avrupa ve Türkiyede hem emisyon hem bağışıklılık testleri zorunludur.

EMC Testi yönetmeliğin kapsamına giren birçok ürün grubu için zorunludur. Tasarım aşamasından itibaren EMC ile ilgili destek almak ve planlı bir şekilde ürünü geliştirmek hem EMC Testlerinde başarılı olmanızı sağlar hemde ürün güvenliği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Tüm elektronik cihazlar  elektromanyetik ortamda fonksiyonlarını yerine getirebilmelidir ve bu özelliğin belirlenmesi ve kanıtlanması için de EMI/EMC testlerine tabi tutulmalıdır.

EMC Testi Nasıl Yapılır?

EMC Testleri, Yayılım ve bağışıklık adı altında 2 grup şeklinde uygulanır.

Yayılım testinde cihazların çevresine havadan ve kablodan yaydığı elektromanyetik yayılım ölçülür. Örnek testler:

Bağlantı Ucu Bozulma Gerilimi Deneyi

Işıma yolu ile emisyon deneyi

Bağışıklık testlerinde ise ortamda oluşan elektromanteyik ortamda olası maruz kalabileceği durumları simule eden testler yapılırak cihazın bağışıklığı test edilir. Örnek testler:

 

Elektrostatik Boşalma Bağışıklık Deneyi

Elektriksel Hızlı Geçici Rejim/Patlama Bağışıklık Deneyi

Anî yükselmelere karşı bağışıklık deneyi

Gerilim çukurları, kısa kesintiler ve gerilim değişmeleri ile ilgili bağışıklık deneyi …