ROHS BELGESİ NEDİR?

RoHS, elektronik kartlarda veya malzemelerde bazı maddelerin olmamasını şart koşan bir direktiftir.İngilizce kelime olarak Restriction of Hazardous Substances Directive (belirli zararlı maddelerin faaliyetini kısıtlama) baş harflerinden meydana gelmektedir. 27 Ocak 2003 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından kabul gören 2002-95-EC numaralı zararlı maddelerin elektronik mamullerde belirli zararlı elementlerin faaliyetini kıstlayan yönergedir.

Özellikle insanların yaşadıkları ortamlarda kullanılan ve direk canlı teması veya dolaylı hava teması ile aynı çevre içerisinde yaşamakta olduğumuz elektrikli elektronik cihazlar ve beyaz eşya grubunda bulunan elektrikli ev aletleri RoHS belgesi alınmasına zorunlu olarak ihtiyaç duyarlar. Örneğin oturma odanızda bulunan televizyonu ele alalım.

Bu televizyonu meydana getiren tüm bileşenler ile plastik dış kaplaması kabloları gibi tüm parçaların tümünün RoHS belgesine sahip olması gerekmektedir. Diyelim ki bu parçaların RoHS belgesi bulunmuyor ise ne olur? parçalarda bulunan kimyasal içerikleri malzemeler sürekli olarak kurumaya ve hava ile etkileşime devam ederken havaya ciddi oranda kanserojen zehirleyici partiküller yaymaya devam ederler. Dolayısı ile bunları solumakta olan ve aynı havayı paylaşan tüm bireyler (çocuklar ve bebekler) bu zehirli kimyasal havayı sürekli soluyarak aynı ortamda yaşayarak uzun bir süreç içerisinde bu sağlıksız zehirli kimyasalları vücutlarına dahil etmiş olurlar. Özellikle RoHS direktifleri açısından kullanımı kesin olarak yasaklanmış bu ürünlerde ki kimyasalların oldukça zararlı zehirli hastalık yapıcı olması kuvvetle muhtemeldir.EGE TEST CENTER olarak sizlere RoHS belgesi almak konusunda uzman ekibimiz ile kaliteli hizmet sağlıyoruz.