SIL (Safety Integrity Level) Nedir?

SIL Sertifikası nedir?

SIL Sertifikası bir sistemin SIF (Safety Instrumented Function) güvenli olduğunu belirtir. Amacı herhangi oluşabilecek tehlikenin algılanması ve bu durumun engellenmesidir. Örneğin aşırı ısınan bir motorun termal sensör ile algılanıp durdurulması işlemidir.SIL sertifikası SIF kapsamında uygulanır. SIL sertifikası SIF fonksiyonunun güvenilirlik aralığını belirtir.Güvenilirlik aralığı “Talep durumunda arıza yapma ihtimali” (Probability of Failure on Demand, PFT) ile ya da bunun tersi olan “Risk Azaltma Faktörü”(Risk Reduction Factor, RRD) ile ifade edilir.

SIL Sertifikası seviyeleri nelerdir?

SIL 4 Seviyeden oluşmaktadır SIL seviyesi yükseldikçe sistemin hata yapma oranı düşer ve performansı artmaktadır fakat SIL seviyesinin yükselmesi ile sistemin bakım, üretim ve bir çok maliyeti artmaktadır.Bir sistemdeki gerekli SIL (Safety Integrity Level) seviyesi, istenmeyen bir olay gerçekleştiğinde söz konusu riskin büyüklüğü ve sistemin hangi seviyede koruma tedbirine ihtiyaç duymasına göre belirlenir.

SIL Sertifikası almak için neler yapılabilir?

Ege Test Center uzman ekipleri ile beraber ürününüzün gerektirdiği seviyeler bazında SIL sertifikalandırma işlemi yapmaktadır, bunların sonuçları ve raporlamaları ile beraber yanınızda olup detayları sizlere sunmaktadır. Detaylı iletişim ve başvuru için marketing@egetestcenter.com adresine mail atabilir ya da https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/ adresindeki formu doldurup bizlere ulaşabilirsiniz.