Ege Test Center LVD Testi Cihazları

LVD Testi Nasıl Yapılır?

LVD Testi, Avrupa Birliği ortak pazarında serbest dolaşıma girecek ürünlerin uygunluğunun belgelendirilmesini sağlayan bir testtir. CE Sertifikası taşıyan makine ve beyaz eşya gibi ürünlere LVD testi yapılması gereklidir. Açılımı, Düşük Voltaj Direktifi (Low Voltage Directive) olan LVD testi, yüksek gerilim testi, kaçak akım, toprak hattı sürekliliği, yanma özelliği gibi birtakım testleri içinde barındırır. Bu testler, mühendisler tarafından laboratuvar ortamında yapıldığı gibi, testlerden herhangi birinde ya da birkaçında başarısız olan cihazlara yeterlilik belgesi verilmez.

LVD Testi kapsamında ürünlere uygulanan testler şunlardır:

  1. İzolasyon Testi
  2. Yüksek Gerilim Testi
  3. Fiziksel Dayanım Testleri
  4. Yanma Özelliklerine İlişkin Testler
  5. Kaçak Akım Testi
  6. Toprak Hattı Süreklilik Testi
  7. IP Toz ve Su Testi

LVD Testi, alternatif akım için 50 ile 1000 Volt arasında; doğru akım için ise 75 Volt ile 1500 Volt arasında değişen gerilimlerde kullanılmak üzere tasarlanan elektrikli teçhizatlar için yapılır. Bu testin amacı hem insan sağlığını korumak ve kaçak akım, yüksek gerilim ya da yanma gibi riskli durumlara karşı güvenliği sağlamaktadır.

Elektriksel testlerin ürünler üzerinde yapılması önemli olduğu gibi, test sonuçlarının standartlara uygunluğunun raporlanması da oldukça önemlidir. Makinalarda kullanılan elemanların CE işaretlerine sahip olması, makinanın CE sertifikasına sahip olduğu anlamına gelmez. Bir elektrikli aksamın CE belgesi alması için gerekli standartlara ve yönergelere uygunluğunun ispatlanması gereklidir. LVD testi, makinelerin CE işareti alması için gerekli bir test olduğu gibi, testin nitelikli bir şekilde ve belirtilen yönergelere uygun olarak raporlanması şarttır.

LVD testi yapılacak ürünlerin, güncel yönergelere uygun olmasına dikkat edilmelidir. CE sertifikası standartları sık sık güncellendiğinden, yeni üretilen makinaların uygunluğuna dikkat edilmesi son derece önemlidir.

LVD Testi hakkında detaylı bilgi almak ve LVD Testi yaptırmak için marketing@egetestcenter.com adresine mail atabilir ve ya LINK e tıklayarak online başvuru yapabilirsiniz.