QRH300 Büyük Boy Anten

Yeni RoHS Direktifi 2015/863 (2011/65/EU’ye eklenen Annex II)

CE işaretlemesinin önemli direktiflerinden biri olan RoHS direktifi, Elektrik ve elektronik ekipmanlardaki (EEE) belirli tehlikeli maddelerin kısıtlanmasına ilişkin 2011/65/EU nolu direktif, güncellendi. Bu direktifin Annex II kısmına 2015/863 sayılı ek geldi. Önemli değişikliklerin olduğu bu 2015/863 RoHS direktifi ekine buradan ulaşabilirsiniz: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2015.137.01.0010.01.ENG

RoHS

 

22 Temmuz 2019 tarihinden itibaren zorunlu olarak uygulanması gereken 2015/863 sayılı RoHS direktifi ekine uygun ürünlerin piyasada dolaşması gerekmektedir. Ege Test Center ile iletişime geçerek ürünlerinizin RoHS uyumlu olup olmadığını test ettirebilirsiniz. Online Başvuru sayfamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/

 

 

VBA3100-450 Amplifier

Vectawave’in 800MHz – 3.1GHz aralığında maksimum güç ile uygulanan EMC Testleri için tasarlanmıştır.Test odası ve anten ile yapılan testlerin olmazsa olmazıdır, GAas Teknolojisini kullanmaktadır. Çıkış gücünün iki katı TWT yükselticilerine eş değer bir amplifier olup sizlere test sırasında %100 bozulma olmadan kesin sonuçlar vermektedir. Genellikle büyük çaplı test odalarında kullanılmaktadır, küçük test odaları için boyut ve 200kg ağırlığı bakımından uygun değildir.

İletişim ve satın alma

İletişim ve detaylı bilgi için marketing@egetestcenter.com adresine mail atabilirsiniz ya da https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/ adresine girerek formumuzu doldurabilir ve bizlere iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Tıbbi Cihazlar İçin Avrupa’nın CE İşaretleme Stratejisi

Tıbbi cihazlarınızı Avrupa Pazarında Ticarileştirmek

Avrupa Birliği’nde (AB) tıbbi cihaz satmak için ürününüze CE İşareti almanız gereklidir. CE İşareti, bir ürünün geçerli AB yönetmeliklerine uygun olduğunu gösterir ve ürünlerinizin 32 Avrupa ülkesinde ticarileştirilmesini, satışa uygundur ibaresini almasını sağlar. Yasal bir tıbbi cihaz üreticisi olarak, imalat operasyonunuzun herhangi bir bileşenini veya tüm bileşenlerini dış kaynak kullanıp kullanmamaya bakmaksızın, yasal uygunluğun sağlanmasından ve ürününüz için CE işareti bulundurmasından siz sorumlusunuz.

Tıbbi ürünleriniz için CE Belgesi almak bir o kadarda detay gerektiren bir işlemdir, ürününüz hakkında tüm teknik bilgilerin, öğrenilip akredite kapsamda test yapılması gereklidir. Ege Test Center uzman ekipleri ile birlikte sizlere akredite kapsamda tıbbi cihazlarınıza CE Belgesi vermek için destek olmaktadır.

Tıbbi cihazınız için CE işareti nasıl elde edilir?

CE, kalite işareti değildir, ancak AB Direktiflerine uyum ve ürün türünüz için belirli performans, kalite, güvenlik ve etkinlik standartlarını karşılamanızı gerektirir. Aşağıdaki temel işlem adımları bunlardan bazılarıdır:

 • Tıbbi Cihazlar Direktifi (93/42 / EEC), In Vitro Diagnostik Cihazlar Direktifi (98/79 / EC) veya Aktif İmplante Edilebilir Tıbbi Cihazlar Direktifi (90/385 / EEC) direktifine göre hangi AB Direktifinin cihazınıza uygulandığını belirleyin.
 • Cihazınızın sınıflandırmasını belirleyin.
 • Uygulanabiliyorsa, cihazınıza bir Kalite Yönetim Sistemi uygulayın. Çoğu şirket ISO 13485’i gereksinimleri karşılamak için kullanmaktadır.
 • CE İşareti Teknik Dosyası veya Tasarım Dosyası hazırlayın
 • Avrupa’da fiziksel konumunuz yoksa, sizin adınıza AB içinde hareket etmek için bir Avrupa Yetkili Temsilcisi seçip atayın.
 • Cihazınız Sınıf I, steril ve ölçüm fonksiyonu yoksa, KYS ve Teknik Dosya / Tasarım Dosyanızı Onaylanmış Kuruluşlarca denetlemenizi mi sağlayın.
 • Onaylanmış Kuruluşunuzdan CE İşareti ve ISO 13485 sertifikaları alın.
 • Cihazınızın uygun Direktifle uyumlu olduğunu belirten bir Uygunluk Beyanı (DoC) hazırlayın.

Sertifikasyon ve Test Aşamaları

Ege Test Center olarak belirlenen test standartlarına göre tıbbi cihazlarınıza CE Sertifikasyon aşamalarında sizlere destek olmaktayız, gerekli testlerin uygulanması ve raporlama süreçlerinde her aşamasını görmeniz ve bilgi sahibi olmanız için sizler ile sık sık irtibat halinde olmaktayız. Detaylı bilgi ve iletişim için marketing@egetestcenter.com adresine mail atabilir ya da https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/ adresindeki formu doldurarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

ARI-6000-100W Amplifier

Ürün hakkında bilgi ve satın alma

ARI-6000-100W, Com-Power’ın genişbant RF amplifikatör serisinin bir parçasıdır; uygulamada çeşitlilik gösterir, ancak EMC bağışıklık testi uygulamalarında kullanım için özel olarak tasarlanmıştır. ARI-6000-100W modeli, rakipsiz bir fiyata, mükemmel verimlilik ve güvenilirlik ile yüksek kazanç sağlamak için tasarlandı. Minimum 53 dB kazanç, 100 Watt tipik güç çıkışı vardır.

Ürüne sahip olmak için https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/ adresindeki formu doldurabilir ya da marketing@egetestcenter.com adresina mail atarak sizlere özel indirimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Ürün Özellikleri

 

 • Frekans Aralığı: 0.7 – 6.0 GHz
 • Doymuş Çıkış Gücü: 100 Watt Tipik
 • P1dB Çıkış Gücü: Minimum 60 Watt
 • Küçük Sinyal Kazancı: Minimum +53 dB
 • Güç Düzlüğü (Pim 0 dBm): ± 4,0 dB Maksimum
 • IP3: +54 dBm Tipik
 • Giriş VSWR: 2: 1 maks
 • Harmonikler: -20 dBc tipik @ P1dB
 • Sahte Sinyaller <-60 dBc tipik @ P1dB
 • Giriş / Çıkış Empedansı: 50 Ohm Nominal
 • AC Giriş Gücü: Maksimum 3000 Watt
 • AC Giriş: 100 – 240 VAC, tek faz
 • RF Girişi: 0 dBm nominal +3 dBm maksimum hasarsız
 • RF Giriş Sinyali Formatı: CW / AM / FM / PM / Darbe
 • Çalışma Sınıfı: A
 • Boyutlar: 19 ”x 8.75” x 24 ”
 • Ağırlık: 95 Lbs.
 • Konnektörler: N Tipi
 • Topraklama: Şasi
 • Soğutma: İç cebri hava
 • Çalışma Sıcaklığı: 0 ° C – + 50 ° C
 • Çalıştırma Nemi:% 95 Yoğuşmasız

 

ARA01KIT01 Aktif Alıcı Anten

ARA01KIT01 Aktif Alıcı Anten sınırlı alanlarda EMC testi için ideal antendir

ARA01KIT01 Aktif Alıcı Anten, kompakt emisyonlu bir anten olarak tasarlanmıştır. Küçük boyut, yankısız odalarda kullanım için özellikle uygun olmasını sağlar, Açık Alan Test sırasında da kullanılabilir.

Ünite, tek bir PP3 bataryadan güç alır. Yeşil bir LED antenin aktif olduğunu, kırmızı bir LED pilin zayıf olduğunu ve yeniden şarj edilmesi veya değiştirilmesi gerektiğini belirtir. DC’nin RF kablosu ile sağlandığı harici bir DC seçeneği de vardır.

1. Küçük anten boyutları, yankısız odalarda kullanım için özellikle idealdir,
2. Tipik konvansiyonel antenlerden daha yüksek hassasiyet sağlar,
3. Herhangi bir EMC analizörü ile birlikte kullanılabilir.

Kullanılabilecek iki set Dipol Anten Elemanı (DAE) vardır. Ünite standart olarak bir set ile birlikte verilir (DAE01). Düşük frekanslarda daha yüksek hassasiyet için DAE02 kullanılmalıdır.

 

Özellikler

– Kararlı performans
– Tekrarlanabilir ölçümler

30MHz – 1GHz aralığı
– En sık kullanılan ölçüm aralığıdır.
Kompakt ve Taşınabilir
– Kapalı alanlarda ölçümlerde kullanılabilir,
– Ekipmanın elle taşınması gereken ölçümlere rahatlıkla götürebilirsiniz,
– Saha testlerinde kullanılabilir.
Düşük maliyetli
– Sizlere uygun fiyatlı çözümler sunan fiyat performans ekipmanıdır.

Detaylı bilgi ve iletişim

Anten hakkında daha detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için Online Başvuru adresine girip formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

AL-100 Log Periodic Anten

IP Koruma Derecesi ve Sınıfı Nedir?

IP Koruması ve Dereceleri nelerdir?

IP Koruması dereceleri Mekanik veya elektrikli cihazların suya, toza veya dış darbelere karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan derecelerdir. Kodların asıl yayınlanmasındaki güdülen amaç pazarlanan ürün hakkında detaylı bilgi vermektir.Ege Test Center uzman ekipleri ile birlikte sizlere bu kapsamlarda detaylı bilgi ve istediğiniz IP Derecelerine bağlı olarak hizmet vermektedir. Bilgi ve destek için marketing@egetestcenter.com adresine mail atabilir ya da https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/ adresindeki formu doldurarak bizler ile iletişime geçebilirsinz.

IP Koruma’ya örnek standartlar

IP Koruma‘nın ana standartları EN 60529, EN 60335,EN 60598 gibi bir çok farklı kapsamda yer almaktadır.EN 60529 Standardını ele alırsak 72,5 kV‘u aşmayan elektrik donanımı için mahfazalarla sağlanan koruma derecelerinin sınıflandırılmasını kapsar.

IP Koruma derecesinin belirlenmesi örnekteki gibi yapılmaktadır;

IP 5 8 = İlk Hane — Katılar Sınıf

IP5 8 = İkinci Hane — Sıvı Sınıf

Aşağıdaki tabloyu ürününüz için katı cisimlere karşı dayanıklılık sınıfı belirlemek için kullanabilirsiniz:

 

SeviyeNesne Büyüklüğüne Karşı KorumaCisime Karşı Koruma
0—-Nesnelerin temas ve girişine karşı koruma bulunmamaktadır.
1>50 mm Ölçülerindeki nesnelere karşı koruma50 mm ve üzeri çapta katı cisimler cihazın içine giremez
2>12,5 mm Ölçülerindeki nesnelere karşı koruma12,5 mm ve üzeri çapta katı cisimler cihazın içine giremez
3>>2,5 mm Ölçülerindeki nesnelere karşı koruma2,5 mm ve üzeri çapta katı zerreler cihazın içine giremez
4>1 mm Ölçülerindeki nesnelere karşı koruma1 mm ve üzeri çapta katı zerreler cihazın içine giremez
5Ürün Toza DayanıklıToz zerreleri, cihazın normal işleyişini engelleyecek, güvenliğini bozacak şekilde cihazın içine giremez
6Ürün Toz Geçirmez Ölçülerindeki nesnelere karşı korumaToza karşı tam korumalıdır.


Ürününüzün sıvılara karşı dayanıklılığının sınıfını belirlemek için ise:

SeviyeKarşı KorumalıTest edildiDetaylar
0Korumasız
1Düşey su damlalarına karşı korumaDüşey su damlaları cihaza zarar vermezTest Süresi: 10 Dakika

Yağan su değeri, 1 mm/dk

2Cihazın gövdesi 15°’lik bir açıda duruyorken düşey su damlalarına karşı korumaCihazın gövdesi düşey ile her iki yönde de 15°’lik bir açı yaparken dahi düşey olarak gelen su damlaları cihaza zarar vermezTest Süresi: 10 Dakika

Yağan su değeri, 3 mm/dk

3İnce su damlacıkları serpintisine karşı korumaİnce su damlacıkları düşey ile her iki yönde de 60°’lik bir açı ile cihaza gelseler dahi cihaza zarar vermezTest Süresi: 5 Dakika

Su Hacmi: 0,7 lt/dk
Basınç: 80–100 kPa

4Sıçrayan suya karşı korumaCihazın gövdesine herhangi bir yönden gelen su sıçramaları cihaza zarar vermez.Test Süresi: 5 Dakika

Su Hacmi: 10 lt/dk
Basınç: 80–100 kPa

5Fışkıran suya karşı korumaCihazın gövdesine herhangi bir yönden gelen su fışkırmaları cihaza zarar vermezTest Süresi: En az 15 Dakika

Su Hacmi: 12,5 lt/dk
Basınç: 3 m mesafeden 30 kPa

6Güçlü su fışkırmalarına (su jeti) karşı korumaCihazın gövdesine herhangi bir yönden gelen kuvvetli su fışkırmaları cihaza zarar vermezTest Süresi: En az 3 Dakika

Su Hacmi: 100 lt/dk
Basınç: 3 m mesafeden 100 kPa

6KArtan basınçlı güçlü su püskürtmelerine karşı korumaYüksek basınçlı güçlü su püskürtmelerine karşı her yönden dayanıklıdır. (12,5 mm hortum)Test Süresi: En az 3 Dakika

Su Hacmi: 75 lt/dk
Basınç: 3 m mesafeden 1000 kPa

7Geçici olarak suya batırılmanın etkilerine karşı korumaBasınçtan korunur ve tanımlanmış koşullar altında su içine batırılırsa zararlı miktarda su girişine karşı dayanıklıdır. (1 m’ye kadar daldırma).Test Süresi: 30 Dakika

Cihazın alt kısmından en az 1 metre daldırıldı ve en azından cihazın üzerinden 15 cm ölçüldü

8Sürekli olarak suya batırılmanın etkilerine karşı korumaCihaz, üreticinin belirttiği koşullar içerisinde suya sürekli daldırmaya karşı dayanıklıdır.Test Süresi: Devamlı suyun içinde

Üretici tarafından belirlenen derinlik, genellikle 3 metre.

9kYüksek sıcaklıktaki su püskürtmelerine karşı korumaYakın menzilli, yüksek basınçlı ve yüksek sıcaklıktaki su püskürtmelerine karşı dayanıklıdır.

Ek olarak ürününüz için IP Koruma sınıflarında bazı harfler bulunmaktadır, bu harfler ürününüzün tehlikeli parçalara erişime karşı koruma için koruma düzeyi olarak, bazı harfler ise ürününüzün koruması ile ilgili ek bilgi almak için kullanılabilir. Bu harfler ise şunlardır;

 

SeviyeTehlikeli parçalara erişime karşı korumalı
AElin arkası
BParmak
CAlet
DTel

 

HarfAnlamı
fYağa dayanıklı
HYüksek gerilimli cihaz
MSu testindeki cihaz
SSu testi sırasında hâlâ dayanıklı cihaz
WHava koşulları

Bazen ise ürünün ekipman direncini belirlemek için kullanılan farklı sınıflar bulunmaktadır bu mekanik etki değerleri Jul ile gösterilmekte olup aşağıdaki tabloda detaylı sınıflandırma şeklinde bulabilirsiniz

IP seviye düşümüDarbe EnerjisiEşdeğer düşme kütlesi ve yüksekliği
0
10,225 J15 cm’e 150 g düşüyor
20,375 J15 cm’e 250 g düşüyor
30,5 J20 cm’e 250 g düşüyor
52 J40 cm’e 500 g düşüyor
76 J40 cm’e 1,5 kg düşüyor
920 J40 cm’e 5,0 kg düşüyor
Ege Test Center

Üçüncü Ülkelerden İthal Ürünlere CE

Üçüncü Ülkelerden gelen ürünlere CE Almak

Avrupa Birliği Direktifleri kapsamında 3. dünya ülkelerindeki üreticilerin Avrupa Birliği pazarında satışa sunmak istedikleri ürünler için CE Belgesi alma prosedürü AB ülkelerindeki üreticilerden farklı şekilde gerçekleşir.

Üreticinin Yeni Yaklaşım Direktifleri doğrultusunda ürünü tasarlamaları, üretmeleri ve gerekli uygunluk değerlendirme prosedürlerini buna göre gerçekleştirmeleri gerekir. Üçüncü dünya ülkelerinden AB’ye yapılacak ithalatlarda, sorumluluk ithalatçı firmaya aittir. Dolayısıyla CE işareti için ithalatçı firmanın başvuruda bulunması gerekir. Avrupa Birliği ülkeleri için ise sorumluluk üretici firmaya aittir. Bir AB ülkesinden başka bir AB ülkesine yapılacak ithalatta, CE belgesi için başvuruda bulunması gereken üçüncü dünya ülkelerinde olduğu gibi ithalatçı firma değil, üretici firmadır.

Avrupa Birliği ortak pazarında satışa sunulmak için CE Belgesi taşıması gereken ürünler için yapılacak ithalat işlemlerinde firmanın ilgili ürünün Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğunu kanıtlaması şarttır.

AB’den Diğer Ülkelere Yapılacak İhracatlar

Avrupa Birliği ülkelerine yapılacak ihracat için CE Belgesi alınması zorunlu olduğu gibi, üçüncü dünya ülkelerine yapılacak ihracatlar için CE sertifikası gerekli değildir. Yalnızca Avrupa Birliği ülkelerini ve direktifi kabul eden Türkiye gibi ülkeleri kapsayan CE Belgesi, Avrupa sınırları içerisinde satılacak ürünler için geçerlidir. Dolayısıyla Avrupa Birliği ülkelerinden diğer ülkelere yapılacak ihracatlar için üreticilerin CE Belgesi alması ya da LVD, EMI, EMC gibi testler yaptırmasına gerek yoktur.

 

 

SIL (Safety Integrity Level) Nedir?

SIL Sertifikası nedir?

SIL Sertifikası bir sistemin SIF (Safety Instrumented Function) güvenli olduğunu belirtir. Amacı herhangi oluşabilecek tehlikenin algılanması ve bu durumun engellenmesidir. Örneğin aşırı ısınan bir motorun termal sensör ile algılanıp durdurulması işlemidir.SIL sertifikası SIF kapsamında uygulanır. SIL sertifikası SIF fonksiyonunun güvenilirlik aralığını belirtir.Güvenilirlik aralığı “Talep durumunda arıza yapma ihtimali” (Probability of Failure on Demand, PFT) ile ya da bunun tersi olan “Risk Azaltma Faktörü”(Risk Reduction Factor, RRD) ile ifade edilir.

SIL Sertifikası seviyeleri nelerdir?

SIL 4 Seviyeden oluşmaktadır SIL seviyesi yükseldikçe sistemin hata yapma oranı düşer ve performansı artmaktadır fakat SIL seviyesinin yükselmesi ile sistemin bakım, üretim ve bir çok maliyeti artmaktadır.Bir sistemdeki gerekli SIL (Safety Integrity Level) seviyesi, istenmeyen bir olay gerçekleştiğinde söz konusu riskin büyüklüğü ve sistemin hangi seviyede koruma tedbirine ihtiyaç duymasına göre belirlenir.

SIL Sertifikası almak için neler yapılabilir?

Ege Test Center uzman ekipleri ile beraber ürününüzün gerektirdiği seviyeler bazında SIL sertifikalandırma işlemi yapmaktadır, bunların sonuçları ve raporlamaları ile beraber yanınızda olup detayları sizlere sunmaktadır. Detaylı iletişim ve başvuru için marketing@egetestcenter.com adresine mail atabilir ya da https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/ adresindeki formu doldurup bizlere ulaşabilirsiniz.