emc testing

EMC Testi – EMC Test Laboratuvarı

EMC Test Laboratuvarımız ve uzman mühendislerimizle hizmetinizdeyiz. Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) test talepleriniz veya bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz: Online Başvuru

CE Belgesi için gerekli olan Elektromanyetik Uyumluluk (EMU ya da EMC) Testleri elektrikle çalışan her türlü ekipmana, makinaya, aksama veya cihaza uygulanmalıdır. İster 220V AC ile çalışsın ister DC ile (pil ya da adaptör ile) çalışsın bir elektrikli ürün çevresini elektromanyetik olarak etkileyebiliyorsa ya da çevresinden elektromanyetik olarak etkilenebiliyorsa bu ürüne EMC testleri uygulanmalıdır. Bir ürüne EMC testlerinin uygulanıp uygulanmayacağına ya da hangi testlerin uygulanacağına ürünün teknik özellikleri ile uygulanacak yönetmelik ve test standardı göz önünde bulundurularak karar verilir.

EMC Testlerini ilgilendiren çeşitli yönetmelik ve standartlar bulunmaktadır: 2014/30/AB nolu EMC Yönetmeliği, 2014/53/AB nolu Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği, 2006/42/AT Makina Emniyeti Yönetmeliği, 93/42/AT nolu Tıbbi Cihaz Yönetmeliği, MIL-STD-461 Askeri EMC testleri, UN ECE R10 nolu Otomotiv Regülasyonu. Bu yönetmeliklerin uluslararası karşılıkları 2014/30/EU, 2014/53/EU, 2006/42/EC, 93/42/EEC ve UN ECE R10’dur. Bunlardan en çok bilineni ve birçok elektrikli ürünün kapsamında olduğu yönetmelik EMC Yönetmeliği’dir.

EMC Testleri ürün standardı belirlendikten sonra uygulanır, EMC testleri genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Radiated Emission (EMC antenleri aracılığı ile test edilen üründeki elektromanyetik sinyallerin limitlerin altında olup olmadığı test edilir)
 • Conducted Emission (Test edilen ürünün kabloları aracılığı ile yaptığı elektromanyetik yayılımın limitlerin altında olup olmadığı test edilir)
 • Electrostatic Discharge – ESD (EN 61000-4-2)
 • Radiated Immunity (EN 61000-4-3)
 • Electrical Fast Transient/Burst (EN 61000-4-4)
 • Surge (EN 61000-4-5)
 • Conducted Immunity (EN 61000-4-6)
 • Voltage dips, short interruptions and voltage variations (EN 61000-4-11)
 • Harmonic Current Emissions (EN 61000-3-2)
 • Voltage Changes, Voltage Fluctuations and Flicker (EN 61000-3-3)

Ege Test Center, üreticilerimiz için EMC testlerini üretici tesislerinde de yapılabilmektedir. Ege Test Center olarak EMC Direktifi, Makine Direktifi veya diğer direktiflerin kapsamındaki ürünlerinizin EMC testi ve raporlamasını gerçekleştiriyoruz.

Aşağıda makinalar, ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar ve bilgi teknolojisi cihazları için uygulanması gereken ürüne özel EMC standartları listelenmiştir. CE belgesi ve uluslararası onay çalışmalarında ürününüze uygun olanlar seçilip gerekli EMC testleri uygulanarak standardın belirttiği şekilde raporlanmaktadır.

EMC Test Standartları

EMC testleriyle ilgili birçok standart bulunmaktadır. Birkaçını aşağıda görebilirsiniz. Ürünlerinize özel uygulanması gereken EMC test standartlarını ücretsiz öğrenmek için Online Başvuru Formumuz aracılığı ile bizlere sorabilirsiniz.

 • EN 61000-6-1 : Elektromanyetik uyumluluk (emu);Bölüm 6-1:Genel standardlar-Yerleşim birimleri, ticari ve hafif sanayi ortamları için bağışıklık standardı
 • EN 61000-6-3 : Elektromanyetik uyumluluk (emu)-Bölüm 6-3:Genel standardlar-Yerleşim birimleri, ticari ve hafif sanayi ortamları için emisyon standardı
 • EN 61000-6-2 : Elektromanyetik uyumluluk (emu) – Bölüm 6-2: Genel standardlar – Endüstriyel çevreler için bağışıklık
 • EN 61000-6-4 : Elektromanyetik uyumluluk (emu)-Bölüm 6-4: Genel standardlarEndüstriyel ortamlar için yayınım standardı
 • EN 55014-1 : Elektromanyetik uyumluluk-Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli aletler ve benzeri cihazlar için özellikler- Bölüm 1: Yayılım
 • EN 55014-2 : Elektromanyetik uyumluluk-Ev ve benzeri yerlerde kullanılan cihazlar, aletler ve benzeri cihazlar için bağışıklık kuralları- Ürün aile standardı
 • EN 55032 : Multimedya donanımının elektromanyetik uyumluluğu-Yayınım kuralları
 • EN 55024 : Bilgi teknolojisi cihazları – Bağışıklık karakteristikleri – ölçme metotları ve sınırları
 • EN 55035 : Multimedya Ekipmanının Elektromanyetik Uyumluluğu Bağışıklık gereksinimleri
 • EN 301 489-1 :Radyo Cihazı ve Hizmetleri için Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Standardı Bölüm 1: Ortak teknik kurallar
 • EN 301 489-3 : Radyo Cihazı ve Hizmetleri için Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Standardı Bölüm 3: 9 kHz – 246 GHz frekans aralığında çalışan kısa mesafeli cihazlar (SRD) için özel şartlar
 • EN 301 489-7 : Radyo Cihazı ve Hizmetleri için Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Standardı Bölüm 7: Sayısal hücresel radyo telekomünikasyon sistemlerinin (GSM ve DCS) mobil ve taşınabilir radyo ve yardımcı cihazlar için özel şartları
 • EN 301 489-17 : Radyo Cihazı ve Hizmetleri için Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Standardı Bölüm 17: Geniş bandlı transmisyon sistemleri için özel şartlar

EMC testleri ile birikte bazı ürünlere güvenlik testleri de uygulanmalıdır, bu güvenlik testlerinden biri de LVD Testidir.

 EMC Testi Neden Önemlidir?

Her elektronik cihaz, elektromanyetik alanlara karşı savunmasız olma ve yayma potansiyeline sahiptir. Küresel nüfusun yaşamındaki aşırı sayıda artan  elektronik cihazlar, elektromanyetik bir karmaşaya birbirlerini engelleme ihtimaline sebep olur. Bu sebepten ötürü Elektromanyetik Uyumluluk hayati bir önem taşır.

EMC hayatımızın vazgeçilmez parçası olan yaygın ürünlerin yanı sıra  bunlar : Bilgisayarlar, televizyon birimleri, çamaşır makineleri ve diğerleri gibi. Aynı zamanda, EMC etkilerine karşı belirli bir hassasiyete sahip, yüksek teknoloji ürünü ve duyarlı ürünlere önemli bir şekilde dahil edilmiştir. Bunlar:

 • Uçak
 • Gemi
 • Büyük sanayi tesisatları
 • Araçlar
 • Otomobil aksamları
 • Aydınlatma
 • Bilgi Teknolojisi Cihazları
 • Demiryolu

1967 yılında Amerikan Donanması’nda yaşanan kazada 137 kişinin  ölmesi, EMC veya EMI problemlerine o tarihten itibaren önem verilmesi gerektiğini göstermiştir.

EMC, EMI testleri ile ürünlerin harmonize standartlara uygun şekilde uyumlu çalışıp çalışmadığı test edilerek gerekli önlemler alınır. Testlerden geçen ürün için standartlara uygun şekilde hazırlanan test raporları ile birlikte ürün pazara sunulabilir. Testlerden geçemeyen ürünler için ürün geliştirme ve Ar&Ge çalışmaları yapılarak ürünün testten geçmesi sağlanır.

Elektromanyetik Uyumluluk Testi Nedir?

Elektromanyetik Uyumluluk Testi’ sıklıkla ‘EMC testi’ olarak kısaltılır. EMC testi, farklı ekipmanların aynı elektromanyetik  ortamda uyumlu çalışmalarını sağlamak için yapılır. EMC uygunluk testi iki ana bölümden oluşur. Öncelikle ‘Emisyonlar’ ve ikincisi ‘Bağışıklık veya duyarlılık’. Örneğin Amerikada sadece emisyon zorunlu iken Avrupa ve Türkiyede hem emisyon hem bağışıklılık testleri zorunludur.

EMC Testi yönetmeliğin kapsamına giren birçok ürün grubu için zorunludur. Tasarım aşamasından itibaren EMC ile ilgili destek almak ve planlı bir şekilde ürünü geliştirmek hem EMC Testlerinde başarılı olmanızı sağlar hemde ürün güvenliği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Tüm elektronik cihazlar  elektromanyetik ortamda fonksiyonlarını yerine getirebilmelidir ve bu özelliğin belirlenmesi ve kanıtlanması için de EMI/EMC testlerine tabi tutulmalıdır.

Kaç farklı EMC testi vardır? başlıklı aşağıdaki kısa videomuzu izleyebilirsiniz:

EMC Testi Nasıl Yapılır?

EMC testleri, yayılım (emission) ve bağışıklık (immunity) adı altında iki ana gruba ayrılır. Her bir EMC testi için özel ekipmanlar ve laboratuvar altyapısı kullanılır.

1) Yayılım (emission) testlerinde cihazların çevresine havadan veya kablodan yaydığı elektromanyetik yayılım ölçülür. Örnek testler:

a. Bağlantı Ucu Bozulma Gerilimi Deneyi (Conducted Emission): Conducted Emission testinde LISN, RF Kablo ve EMI Receiver kullanılır. Test edilen ürünün şebeke hattına yaydığı istenmeyen sinyaller ölçülerek limitin altında kalıp kalmadığı test edilir. Bilgi teknolojisi bir cihaz için bu test 150kHz’den başlayan ölçüm frekansı 30MHz’e kadar çıkmaktadır. Ürüne uygulanacak standarda göre ölçüm frekansı değişiklik gösterebilir.

b. Işıma yolu ile emisyon deneyi (Radiated Emission): Bu test sırasında test edilecek ürün dış ortamdan izole bir test odasında (anechoic chamber) çalıştırılır. Uygun EMC antenleri, RF kablolar ve EMI Receiver aracılığı ile ürünün ortama yaydığı elektromanyetik enerjinin seviyesi ölçülür. Elektrik alan birimi (dBuV/m) ile ifade edilen ölçüm değerleri ilgili ürün standardında belirtilen limitin altında kalmalıdır.

2) Bağışıklık (immunity) testlerinde ise test edilen ürünün elektromanyetik bozucu sinyallere maruz bırakılarak bağışıklığı tespit edilir. Elektromanyetik bozucu sinyal havadan ya da kablo ile test edilen cihaza uygulanır.  Örnek bağışıklık (immunity) testleri:

a. Elektrostatik Boşalma (ESD) Bağışıklık Testi : EN 61000-4-2 standardına göre test edilen ürüne havadan ya da temas yoluyla ESD sinyali uygulanır. Bu sinyalin tepe (peak) değeri uygulanan standarda göre değişiklik gösterir. Örneğin bilgi teknolojisi cihazlar için havadan uygulanan sinyalin tepe değeri en fazla -/+8kV’dir. ESD testinde kullanılan ESD simülatörü ya da tabancasının ve test düzeneğinin standarda uygun olması gerekmektedir.

b. Elektriksel Hızlı Geçici Rejim/Patlama (Burst) Bağışıklık Testi : EN 61000-4-4 standardına göre uygulanan EFT/Burst testidir, ürüne yüksek gerilimde bozucu sinyal uygulanır. EFT/Burst testi sırasında CISPR 16 standardına uygun test cihazı kullanılır.

c. Anî Yükselmelere Karşı Bağışıklık (Surge) Testi : EN 61000-4-5 standardına göre uygulanan Surge testidir, ürüne yüksek gerilimde bozucu sinyal uygulanır. Surge testi sırasında CISPR 16 standardına uygun test cihazı kullanılır.

d. Gerilim Çukurları, Kısa Kesintiler ve Gerilim Değişmeleri ile ilgili Bağışıklık (Voltage Dips) Testi: EN 61000-4-11 standardına göre şebeke gerilimindeki olası düşmeleri ve değişimleri simüle eden bir testtir. Performans kaybı standartta verilen limitler dahilinde olmalıdır. Test sırasında CISPR 16 standardına uygun test cihazı kullanılır.

e. Manyetik Bağışıklık Testi: Test edilen cihaz manyetik alana maruz bırakılarak performans kaybı olup olmadığı test edilir. 1, 3, 10 A/m ya da daha yüksek bir manyetik alana maruz kalan ürünün bağışıklığı standartta belirtilen performans kriterine uygun olduğunda testten geçmiş kabul edilir. Test sırasında CISPR 16 standardına uygun test düzeneği kullanılır.

EMC testi ya da EMC test cihazları ile ilgili ihtiyaçlarınız olması durumunda soru veya isteklerinizi Ege Test Center’a iletebilirsiniz: https://www.egetestcenter.com/online-basvuru/

EMC Testi Nerede Yapılır?

EMC testleri elektromanyetik etkilerden arındırılmış ortamlardan oluşan EMC test laboratuvarlarında yapılır. Elektromanyetik gürültü (EMI) olan ortamlarda EMC testlerinin yapılması uygun değildir. EMC Test laboratuvarında olması gereken tüm özellikleri ayrıntılı olarak aşağıdaki EMC Test Laboratuvarı başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz: EMC Test Laboratuvarı

EMC Testi Fiyatları

EMC testlerinin maliyetini aşağıdaki parametreler belirler:

 • Test edilecek ürünün teknik özellikleri (elektriksel bilgileri, I/O port sayıları, maksimum güç, voltaj ve akım değerleri)
 • Test edilecek numune sayısı (ana model ve alt modeller)
 • Uygulanacak yönetmelik ve test standardı
 • Akreditasyon kapsamında testler
 • Ürünün kullanım alanı (Ev ve benzeri yerler, Sanayi, Askeri, Medikal, Otomotiv…)
 • Üründe yapılacak işaretleme ve ürünün kullanılacağı ülke (CE işareti Avrupa ve Türkiye’de, FCC işareti ABD’de, KC işareti Güney Kore’de, A-tick işareti Avustralya’da, ISED işareti Kanada’da, EAC işareti Rusya, Kazakistan ve Belarus’ta ve diğer ülkelerde farklı işaretlemeler geçerlidir)

Ege Test Center, tasarımcıları, üreticileri, ithalatçıları ve diğer EMC test ihtiyacı olan kurum ya da kuruluşları yukarıdaki değişkenler hakkında bilgilendirerek, ihtiyaçlarına en uygun EMC testi fiyatlandırmalarını yapmaktadır. EMC Testi fiyat teklifi almak için tıklayınız: Fiyat Teklifi Al

Akredite EMC testi nedir?

EMC test laboratuvarlarının bir kısmı ulusal ya da uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından denetlenerek akredite edilir. EMC test laboratuvarlarının akreditasyonu için ülkemizde ve birçok ülkede kullanılan standart ISO/IEC 17025’dir. Avrupa’da EN ISO/IEC 17025, Türkiye’de TS EN ISO/IEC 17025 olarak kullanılan bu standarda göre akredite edilen test laboratuvarlarından yapılan EMC testlerine akredite EMC testi olarak isimlendirebiliriz. Ege Test Center akredite EMC testleri konusunda hizmetler sunmakta, yurt içi ve yurt dışı laboratuvar ağı ile müşterilerinin akredite EMC testleri ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamaktadır.