ce belgesi

CE Belgesi Onayı Süreci ve Maliyet

Üretim amacına uygun kullanılması durumunda ürünün insan sağlığına ve doğaya zarar vermeyeceğini gösteren CE işareti aynı zamanda aynı ortamda kullanılan diğer ürünlerle, donanım ve cihazlarla sorunsuz, uyum içinde çalışacağına da gösterir. Avrupa Birliği tarafından satış için ön koşul olarak CE işaretiyle tanımlanan standartların karşılanması istendiği ve ülkemizin de Avrupa Birliği uyum süreci devam ettiği için CE belgesiyle tanımlanan bu standartlar ülkemizde üretim yapan firmaları da yakından ilgilendirir. CE belgesi almak için gerekenler hakkında araştırma yapan firmaların sadece Avrupa Birliği’ne ihracat yapma gayesinde olan işletmeler olduğu düşünülse de, ülkemizdeki özel kapsamlı ya da kamu ihalelerinde dahi ürünlerin CE işaretine sahip olması tercih sebebi haline gelmiştir.

İnsan sağlığının ve doğayla uyumlu kullanım gibi hayati öneme sahip hususlarda pazara sokulmak istenen ürünün, niteliksel yönden kabul edilebilir en düşük güvenlik ve uyumluluk seviyesini belirleyen CE işaretleme standardının karşılanamaması; ürünün kullanım güvenliğinin olmadığı ve bu sebeple satışına da izin verilmeyeceği anlamına gelir. Firmaların tasarım aşamasından itibaren CE belgesi alma maliyeti ile ilgili hesaplamalarında üretimden sonra yapılacak başvuruların sonuçlarına göre strateji geliştirmek yerine, planlamalarını en baştan istenen gereklilikleri karşılayacak şekilde üretim yapacak biçimde yapması en akıllıcası olacaktır. Başvuru sonucuna göre tavır sergilenmesi ve beklenen onayın alınamaması durumunda CE belgesi alma maliyeti, ürünün niteliklerine dair özelliklerin tasarımdan üretime sıfırdan planlamasını gerekeceği için çok daha yüksek olacaktır.

Zaman kaybının önlenmesinin yanı sıra onay alamadığı için üretim sürecinin sıfırdan başlatılmasından kaynaklı yüksek maliyetten de kurtulmanız için danışmanlık hizmetleri sunan firmamız, CE belgesi almak için gerekenler ve mevzuatlar hakkında rehberlik yapmanın yanı sıra LVD ve EMC gibi ürünlerin özelliklerinin belirlenmesine ilişkin laboratuvar testlerinizi de yapmaktadır. Uzman ekibimiz başvurunun ilk aşamasından itibaren tüm süreçlere dair sizleri detaylıca bilgilendirir, laboratuvar ortamında yapılan bilimsel incelemeler ve istenen testlerin sonuçlarını sizinle eşzamanlı olarak paylaşarak onay sürecinin ilerleyişi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.