Radiated Immunity Test Düzeneği

Radiated Immunity testi Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) testlerinden biridir. Radiated Immunity testi, test edilen cihazın güçlü elektromanyetik alan altında düzgün şekilde çalışıp çalışamadığını görmek için yapılır. Bu güçlü elektromanyetik alan cep telefonu veya gürültü yayan cihazlar tarafından üretilebilir. Radiated Immunity testleri genellikle IEC 61000-4-3 standardında belirtilen parametrelere göre yapılır.

Bu testte  değişik frekans değerlerinde, sabit dalga kuvvetiyle cihazın nasıl etkilendiği gözlemlenir. Testte birden fazla basamak bulunur. Her basamak ilişkili frekans değerinin belirli bir yüzdesine karşılık gelir. Bu yüzde, 0.2% ile 5% arasında değişir.

Her basamakta, frekans belirli değerde sabit tutulur, gönderilen dalganın gücü belirli değere getirilir. Bu değer elektrik alan kuvveti V/m dir. Bu şartlar belirli bir sure sabit tutulup test edilen cihazın yanlış bir davranış gösterip göstermediği incelenir. Genellikle ev ve benzeri ortamlarda kullanılan ürünlerde, test için elektrik alan kuvveti 3V/m endüstriyel alan için 10V/m dir. Bu değer, ürün için uyulması gereken EMC test standardına göre değişiklik gösterebilir.

Daha yüksek elektrik alan kuvvetleri ile denemeler özel  cihazlar için uygulanır. Bu cihazlara arabalar ve tıbbi cihazlar örnek verilebilir. Testler sırasında, uygulanan bu elektrik alan şiddetlidir ve canlılara zarar verebilir. Bu yüzden testler anechoic chamber (yanksız oda ) adı verilen dış ortam ile elektromanyetik olarak izole odalarda yapılmalıdır.

Bu test yapılırken aşağıdaki cihazlara ihtiyaç vardır:

  • Signal Generator (İşaret Üreteci)
  • Power Amplifier (Güç Yükselteci)
  • Antenna (Anten)
  • Field Probe (Alan probu)
  • Kontrol yazılımı ve bilgisayar
  • Anechoic Chamber (Yankısız Oda)

Anechoic Chamber (Yanksız Oda ve Test Ekipmanları)

Aşağıda Radiated Immunity sırasında sık görülen problemler belirtilmiştir:

Elektrik alan sinyal veya voltaj üretebilir. PCB’ler bundan olumsuz etkilenebilmektedir.

  • Wireless Interference (Kablosuz iletişimde bozulma)
  • Logic hatası, eye diagram neredeyse kapanmışken veya çok küçükken
  • Ölçme hatası
  • Diğer performans kayıpları

Anechoic Chamber

Kaynaklar:

Wikipedia. 2018. EMC Radiated Immunity. [ONLINE] Available at: https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_compatibility. [Accessed 13 July 2018].

emcfastpass. 2017. The beginner’s guide. [ONLINE] Available at: https://emcfastpass.com/emc-testing-beginners-guide/emc-immunity-testing/. [Accessed 13 July 2018].

Laplaceco. 2017. RF Immunity. [ONLINE] Available at: https://www.laplace.co.uk/iec61000-4-3/. [Accessed 13 July 2018].

Hazırlayan: Eren Berk KAMA, Elektrik-Elektronik Müh.

Düzenleyen: Yusuf Ulaş KABUKÇU, Elektrik-Elektronik Müh.

Testups Turkey e-posta listesine abone olarak güncel duyurularımızdan haberdar olabilirsiniz