CE Belgesi Neden Gereklidir?

CE Belgesi, Avrupa Birliği pazarı içine dahil edilecek ürünler için gereklilik taşıyan bir işarettir. CE belgesini taşıyan bir ürün; insan sağlığı ve emniyeti, enerji tasarrufu, çevre koruması, can ve mal emniyeti açısından bir teminat sağlar. CE Belgesi taşıyan bir ürünün, insan sağlığına ve çevreye zarar vermediği, emniyetli ve güvenli bir şekilde kullanılabileceği belgelenmiş olur.

CE İşareti makineler, oyuncaklar, alçak gerilimli elektrikli cihazlar, basit basınçlı kaplar, gaz yakan cihaz ve ekipmanlar, yapı malzemeleri, radyo telekomünikasyon ekipmanları gibi farklı iş alanlarında kullanılabilen cihazları kapsar. AB pazarında bu ürünlerin pazarlanması ve satışa sunulabilmesi için CE Belgesi taşınması zorunludur. CE işareti bulundurmayan cihazlar, Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulamaz.

CE Belgesi Hangi Ürünler için Önemlidir?

Elektrikle çalışan ya da elektronik aksam içeren cihazların CE Belgesi taşıması, bu ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelir. İnsan sağlığına ve güvenliğine zarar vermeyeceği gibi, diğer canlılara ve çevreye de ürünün doğrudan bir zarar vermeyeceği bu işaret ile belgelenmiş olur. Bir cihazın CE işareti alabilmesi için laboratuvar ortamında birçok testten geçirilmesi gereklidir. Ürünün bu testlerin biri ya da birkaçında başarısız olması durumunda, üreticilerin ürünü yeniden yapılandırması gerekir. Ürün tüm testlerden geçmediği sürece CE İşareti taşımaya hak kazanamaz.

CE Belgesinin Önemi

CE Belgesi, elektrikli ürün ya da elektronik aksama sahip olan cihazların pazarlanması için önemli olduğu gibi, tüketiciler tarafından da dikkat edilmesi gereken bir kıstastır. Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de CE işareti taşımayan ürünlerin satılması yasaktır. Bilinçli tüketiciler de aynı şekilde hem insan sağlığını hem de çevreyi korumak için CE Belgesi taşımayan elektrikli cihazları kullanmayı güvenli bulmadığı için tercih etmeme eğilimi göstermektedir.